Borusan Lojistik’te İşçi Kıyımı

Borusan Lojistik’te İşçi Kıyımı

Gemlik’te kurulu bulunan Borusan Lojistik Firmasında sendikaya üye olan işçilere yönelik işten çıkarma süreci devam ediyor. Yaklaşık üç aydır eylemlerin devam ettiği fabrikada bugün de 30 işçinin daha işten çıkarıldığı öğrenildi.

Borusan Lojistik’te geçtiğimiz Şubat ayında insanca çalışma koşulları istediği için Liman-İş’e üye olan 4 işçi işten atılmış bunun üzerine işçiler üretimi durdurmuştu. Daha sonra yapılan görüşmeler sonucu anlaşmaya varılmıştı. Görüşmelere yerel yöneticilerin yanı sıra Bursa Milletvekilleri de dahil olmuş, arabuluculuk çalışmaları geçici de olsa işe yaramıştı.

Borusan Lojistik firmasında işverenin sendika düşmanlığının devam etmesi üzerine işçiler geçtiğimiz günlerde fabrika önünde eylem yapmıştı. Bugün Borusan Lojistik patronu 30 sendikalı işçiyi daha işten çıkardı.

İşten çıkarmalar üzerine Borusan Lojistik işçileri eyleme başladı.

30  İŞÇİ İŞTEN ÇIKARILDI

İşten atmalarla ilgili olarak  konuşan Liman-İş Gemlik Şube Başkanı Ahmet Göral, “Yaklaşık 3 ay önce Borusan limanında çalışan işçi arkadaşlarımız kanunsuz ve insan dışı çalışma şartlarından dolayı kanuni hakları olan sendikaya üye oldu. Bu süreçte işveren 4 işçi arkadaşımızı işten çıkardı bizlerde bunun üzerine iş bırakma eylemi gerçekleştirdik. 4 gün boyunca liman sahasında işi bırakan işçi arkadaşlarımızı 4 gün sonunda işe türlü sözler adı altında geri almasına ve sendikal faaliyete hiçbir şekilde müdahale etmeyeceğini belirtmesine rağmen işveren gelişen süre içerisinde 30 işçi arkadaşımızı işten çıkartarak verdiği sözü tutmadı” diye belirtti.

Mobbing ve baskılarla süreci baltalamaya devam ettiler ve an itibari ile Borusan Holding 30 işçi arkadaşımızı işten çıkardığını belirten Göral, “Limanda içeride olan arkadaşlarımız işi bıraktılar. Dışarıda ise işten çıkarılan arkadaşlarımız ile aileleri ve vardiyada olmayan tüm Borusan çalışanları Borusan kapısında eyleme başladığını” ifade etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM