TÖB-SEN : “EĞİTİM ADI ALTINDA ÇOCUKLARIMIZ SAPKIN DÜŞÜNCELERLE İSTİSMAR EDİLMEKTEDİR”!

TÖB-SEN : “EĞİTİM ADI ALTINDA ÇOCUKLARIMIZ SAPKIN DÜŞÜNCELERLE İSTİSMAR EDİLMEKTEDİR”!

Tüm Öğretmenler Birliği Sendikası Bursa İl Temsilcimiz Serkan BEBEK’in kamuoyuna duyurduğu maket mezardan sonra çedesi yakından takip eden töbsen Bursa İl Temsilcimiz çocuklara gerçek bıçakla hayvan kesme provası yapılması karşısında tepki gösterdi.

4+4+4 düzenlemesi ile hız kazanan bilimsel, çağdaş, laik eğitimi sonlandırma hamlesi bir yandan cedes ve tarikatlarla yapılan protokollerle çocuklarımız karanlığa teslim edilirken bir yandan da mesem , özel okulların sayısının her geçen gün artması eğitimde fırsat eşitliği yok edilerek, eğitim sermayenin ve burjuva toplumunun değişen ihtiyaçlarına göre yeniden yapılandırılma sürecindedir.Bugün akp’nin hayata geçirmeye çalıştığı neoliberal eğitim politikaları başta avrupa ve abd olmak üzere tüm kapitalist ülkelerde 80’li yıllardan beri gündemdedir.

Pedagojik eğitimi olmayan, çocuklara nasıl yaklaşacağını bilmeyen kişiler güya değerler eğitimi veriyor. Uygulamada görüyoruz ki çocuklar maket mezar başında annesinin öldüğünü hayal etmesi isteniyor, ellerine gerçek bıçak verip hayvan kesme provası yaptırılıyor.

Yetti mi yetmedi!
Çocuklara ücretsiz bir öğün yemek yok. Ama çocukların harçlıkları üzerinden askıda ekmek uygulaması. Çocukların harçlığına bile göz diktiler!

Isparta’da çedes adı altında askıda ekmek uygulaması.

İktidar okullarda bir öğün ücretsiz yemek talebine kulak tıkarken ÇEDES’le birlikte Isparta’da ortaya koyulan ASKIDA EKMEK çalışması çocuklarımızın okula beslenemeden geldiğinin açıkça itiraf edildiğinin göstergesidir.
Çocukların yeterli ve sağlıklı gıdaya erişimi gibi en temel hak bir türlü sağlanamıyor .Ücretsiz sağlıklı öğle yemeği politik bir konu. Sınıfsal bir mücadele aynı zamanda. Yoksulluğun, çocuklara bir öğün sağlıklı besin verememenin acı sonuçları ortada: Büyüme ve gelişmede gerileme, zayıflık ile obezite gizli açlıktan kaynaklanan iki önemli sağlık sorunu. Derin Yoksulluk Ağı’nın tespitlerine göre, beslenme sorunu zihinsel gelişimi de, akademik başarıyı da doğrudan etkiliyor.

Bitti mi bitmedi!

Yine Isparta’da çocuklar dersten çıkarılıp camiye götürülmüş. Boş sınıf fotoğrafı okul çedes sayfasında paylaşılmış. Fotoğrafın üzerine ise ” gülücük emojisi ile soran olursa camideyiz hemen geleceğiz.” yazılmış. Ders saati okulda olması gereken öğrencilerimiz okuldan kaçmak boş sınıf güzel bir şeymiş mesajı ile abi abla denilen manevi danışmanlarla camilere götürülüyor.

Yine Isparta’da hangi değer ve çevre eğtimini anlatmak istediklerini bilmediğimiz bir uygulama. 8 kız çocuğu yerde oturur vaziyette elleri arkadan kelepçelenmiş taklidi yaptırılarak görüntüye alınıp çedes sayfalarına atılmış.

Samsunda İlkadım Mithat Paşa Anadolu lisesinde çocuklar iyilik hareketini tanıyoruz konusuyla İHH Samsun şubesine götürülüyor ve burada çocuklara İHH tanıtımı yapılıyor. Okul sayfasından ise İHH ve Eğitim Bir Sen in imzacı olduğu logolarının bulunduğu afişler paylaşılarak çedes üzerinden siyaset yapılıyor. İHH tarikat ve cemaatlere olan yoğun ilişkisini Kamuoyundan gizlememektedir.

Bursa’da eğitimin dinselleştirilmesine ve iptal edilmesini istediğimiz çedes protokolüne karşı 31 kuruluşun ortak deklarasyonu ile “Bursa ÇEDES’e Karşı Güç Birliği (ÇEKAG ) ” ni kurduk.Töbsen Bursa ‘da bu platforumun yürütmesinde yer almaktadır ve yerel de Bursa’da ÇEDES’e geçit vermeyeceğiz diyerek mücadelemizi hem bireysel hem de ÇEKAG üzerinden devam ettirmekteyiz.

Bütün bu uygulamaların özünde öğrencilere tek din tek mezhep üzerinden ideolojik değerleri yükleme amacı var. Bu adım aynı zamanda başka inanç ve mezhep sahibi velileri yok sayma , tek din tek mezhep dayatması olarak algılanmalıdır. Okullarımız maalesef uzun süredir siyasal islam’ın dayatması ile belli bir inanç ve mezhebi temsil eden zihniyetin kuralları ve uygulamaları ile karşı karşıyadır.Dini dernek ve cemaatlerle art arda yapılan protokollerin hedefi Cumhuriyet değerlerinin yarattığı başka inançlara karşı hoşgörünün ve laikliğin ortadan kaldırılmasıdır..

Töbsen Bursa il temsilciliği olarak Tüm siyasi partileri , sendikaları ,meslek odalarını , dernekleri ve velilerimizi bugünümüze ve yarınlarımıza sahip çıkmaya çağırıyoruz.

Öte yandan TÖB-SEN’in ortaya çıkardığı skandalları, başka kaynaklara atfeden yayın kuruluşlarını da kınayan Serkan Bebek, ”

Halk Tv ve Sözcü Tv ‘nin ilkesel olmayan tavrını tavrını kınıyorum.
Çedes ile alakalı bir çok kurum, sendika çalışmalar yapmakta. Fakat Sendikamız Töbsen Genel Merkezi tarafından çedes konusunda görevlendirilmiş ve 1 seneyi aşkın süredir çedes adı altında açılan yüzlerce instagram, twitter, facebook sayfası, web Sitesi ve forum sitelerini düzenli aralıkla takip eden ve çedes konusunda yapılan çalışmaları kamuoyuna bir çoğunu ilk defa teşhir eden duyuran birisi olarak ;
1- Maket Mezar
2- Hayvan Kesme Provası
3- Kız çocuklarına ellerini kelepçeli gibi taklit
4- Askıda Ekmek
5-Samsunda çocukları İhh şubesine götürülmesi
6- Isparta da boş sınıf fotoğrafı ile camiye götürme
7- Muş Bulanık’ta cami temizliği
Gibi ilk defa kamuoyuna Töbsen Bursa İl Temsilciliği olarak duyurduğumuz şeylerde bu teşhirlerimizi töbsen olarak değilde şunun duyurduğu bunun duyurduğu şeklinde haber yapan haberin kaynağı bizken ekranlara başka sendikaları çıkaran 1 yıllık emeğimize yapılan bu saygısızlığı kınıyorum. Bugün dünden netleştirilen bir kanala çıkma durumum 2 saat kala iptal olduğu şeklinde bana haber veriliyor sabah başkasını çıkarmışlar anlamadık diyorlar. Yine başka bir kanala maket mezarın kaynağı bizdik başkasını kanala çıkardınız dediğimizde kusura bakmayın diyerek bizden 5 dakikalık video isteyip 30 saniyesini ekranda verip yine aynı sendika başkanını canlı yayına bağlayıp 10 dakika konuşturuyorlar.
Kendine sol diyen demokrat diyen kanallar yapıyor bir de bunu. Derdimiz kanala çıkmak da değil ama ortada emeğe saygısızlık var.
Töbsen olarak Ülke çapında bir çok ses getiren eylem ve çalışmamıza rağmen sendikamıza yönelik basının ambargosunu kıramadık. Fakat halkın gücü ve desteği basından da güçlüdür bunu biliyoruz.
Töbsen olarak çedesin gerçek yüzünü ülkemizin her kesiminden insanın kabul edeceği gerçekliğini gözler önüne serdik. Duyurduğumuz şeyler adına üzüntü çedesi ifşa etme konusunda da sevinç duyduk.
Töbsen olarak bağımsız, demokratik, laik, Halkçı, ulaşılabilir sendikacılık anlayışını sınıf kitle sendikacılığını büyütmeye, halkımızla beraber örgütlü bir halkın gücünü tüm gerici ve faşist unsurlara göstermeye devam edeceğiz” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM