PEDODONTİ UZMANI ÖZGE ŞENTÜRK AİLELERİ UYARDI…

PEDODONTİ UZMANI ÖZGE ŞENTÜRK AİLELERİ UYARDI…

ÇOCUKLARDA DİŞ ESTETİĞİNE DİKKAT…

Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Pedodonti Uzmanı Özge Şentürk, 7-12 yaş arasındaki çocukların ağızlarında hem süt dişlerinin hem de kalıcı dişlerinin bulunduğu karma dişlenme dönemi geçirdiklerini söyledi.

Bu dönemde çocukların ağızlarındaki diş sayısının 24-28 arasında değişebildiğini ifade eden Pedodonti Uzmanı Özge Şentürk, ailelere çocuklarının bu dönemdeki ağız ve diş sağlığı hakkında uyarılarda bulunurken, yaz tatillerinin çocukları ağız ve diş sağlığı bakımı için çok uygun bir dönem olduğunu söyledi.

11-13 yaşları arasında çocukların dişlerinde bir düzensizlik ve estetik olmayan bir görünüm ortaya çıkabileceğini ifade eden Pedodonti Uzmanı Özge Şentürk, “Bu dönemde çocukların çene büyümesi ve dişlerin yerine oturması devam ederken, bu düzensiz görünüm zamanla düzelir ve yetişkin diş yapısı oluşur” dedi.

Bu yaşlar arasındaki çocuklarda görülen diş estetiği bozukluklarının diş hekimliğinde ‘Çirkin Ördek Dönemi’ olarak adlandırıldığını dile getiren Eyrice Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Pedodonti Uzmanı Özge Şentürk, “Ön üst kesici dişler arasında geniş bir boşluk, Yan kesici dişlerin daha küçük ve bazen yamuk çıkması, azı dişlerinin çıkmaya başlaması ve bu nedenle diş diziliminde geçici düzensizlikler Çirkin Ördek Dönemi’nin belirgin özellikleridir” şeklinde konuştu.

Çocuklardaki bu dönemin geçici olmakla birlikte dikkat edilmesi gereken süreç olduğunu belirten Pedodonti Uzmanı Özge Şentürk şunları söyledi: “Bu dönem geçicidir ve çocukların dişleri büyüdükçe ve yerine oturdukça daha düzenli bir hale gelir. Bu dönemin doğru ilerleyip ilerlemediğini kontrol etmek için çocuğunuzu mutlaka bir pedodonti uzmanına muayene ettirmelidirler. Okulların kapalı olduğu yaz dönemi de bunun için çok uygun zamanlama olabilir.  Herhangi olumsuz bir durumda ilerleyen yaşlarda çocuğunuz dişlerinde çapraşıklıklar oluşabilir ve bunun için ortodontik değerlendirme ve tedavi gerekebilir.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM