KAYAPA OSB’DE DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ DUYARLILIĞI

KAYAPA OSB’DE DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ DUYARLILIĞI

ÜRETİCİLERE GERİ KAZANIMIN ÖNEMİ ANLATILDI

Kayapa Organize Sanayi Bölgesi (Kayapa OSB) Yönetimi, üyelerine yönelik olarak Dünya Çevre Günü kapsamında bir bilgilendirme toplantısı gerçekleştirdi.

Kayapa OSB çok amaçlı toplantı salonunda gerçekleştirilen programda konuşan Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr. Nezih Kamil Salihoğlu, gerçekleştirilen program için Kayapa OSB Yönetimi’ne teşekkür etti. Prof.Dr. Nezih Kamil Salihoğlu, dünyadaki suyun yüzde 97,5’inin deniz suyu olduğunu söyledi ve içme suyu kalitesinde olan kalan suyun çoğunluğunun buzullarda ve yeraltında olduğunu belirtti. Dünyadaki suyun yalnızca %1’ine İnsanların kolayca erişebileceğini vurguladı. Denize karışan suyun içme suyu vasfını yitirdiğini vurgulayan Prof. Dr. Nezih Kamil Salihoğlu, yerel yönetimlerden ricamız “Sünger kentler kurma yolunda adımlar atmaları yönünde. Harcadığımız suları, deniz suyuna karışmadan bir şekilde geri kazanmanın ve yeniden kullanmanın bir şekilde yollarını bulmalı ve uygulamalıyız,” dedi.

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ) Çevre Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof.Dr. Güray Salihoğlu ise, ‘Suyun önemi ve su ayak izi gerçeği’ konulu sunumunda sanal su terimine vurgu yaptı. Prof.Dr. Güray Salihoğlu, bir ürünün üretim aşamasında harcanan suyu tanımlayan sanal su kavramının ve tüm yaşam döngüsünde harcanan suyu anlatan su ayak izi kavramının karbon ayak izi kadar önemli olduğunu söyledi. Örneğin Çin’de üretilen bir kazağı alıp kullanıyorsak oradaki üretimde harcanan su bile bizi ilgilendiriyor. Dolayısıyla sürdürülebilirlik konusuna ürünlerin ve hizmetlerin yaşam döngüsü perspektifinden bakmak gerekir. Üretimde, tüketimde ve dünya genelinde sürdürülebilirlik hepimiz için zorunluluktur,” şeklinde konuştu.

Programda söz alan Yüksek Çevre Mühendisi Ezgi Karabacak, su ayak izinin azaltılmasının önemini anlattı. Ezgi Karabacak, firmaların üretim tedarik ve bakım aşamalarında suyun yeniden kullanımının yollarını aramaları gerektiğinin altını çizdi. Son olarak söz alan Çevre Mühendisi Simge Çağlar da firmalarda suyun etkili ve verimli kullanımının yollarını anlattı.

Program, katılımcıların sorularının cevaplandırılmasıyla sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM