İnegöl’de altın madeni arama çalışmalarına köylülerden tepki

İnegöl’de altın madeni arama çalışmalarına köylülerden tepki

Haber : Pelin Akdemir (Bursaport)

Bursa’nın İnegöl ilçesinde köylüler, MTA tarafından yapılan altın antimuan arama çalışmalarına tepki gösterdi. CHP İlçe Başkanı ve köylüler, orman talanının insan sağlığına ve doğaya zarar vereceğini belirterek endişelerini dile getirdi. Köylüler, sulama göletinin kirleneceği ve orman kesiminin sele sebep olacağını söylüyor.

Bursa’nın İnegöl ilçesi Eymir ve Sülüklü Köyü içerisinde kalan dağlık ve ormanlık alanda, 12 Haziran çarşamba günü Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü (MTA) kurumuna ait araçlarla altın antimuan aranmasına köylüler tepki gösterdi.

Köylülerin bilgilendirmesi üzerine maden sahasına giden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İlçe Başkanı Zemci Şahin ve yönetim kurulu üyeleri, sondaj çalışmalarını yerinde gözlemledi. Köy muhtarlarının ve köylülerin maden ormanlık alanda maden aranacağından haberinin olmadığını belirten Şahin, “Orman talan ediliyor ama köylünün, muhtarın haberi yok. Ormandan yollar açılarak çalışmalar devam ediliyor, sondaj vuruluyor” dedi. Bölgede yapılan çalışmaların insan sağlığına, doğada yaşayan canlılara ve çevreye vereceği zararların boyutunun yetkili kurumlarca incelenmesi gerektiğini vurgulayan Şahin, köylülerin endişelerini dile getirdi.

Ormanda yapılan düz kesime tepki gösteren köylüler, sulama göletinin kirleneceği, sulama ve içme sularının zarar göreceğini söylüyor. Ormanların kesilmesinin köyde sele sebep olacağını söyleyen köylüler, maden arama çalışmalarına son verilmesini istiyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM