ADD BURSA’DAN DOĞU OSB İTİRAZ ZİYARETLERİ

ADD BURSA’DAN DOĞU OSB İTİRAZ ZİYARETLERİ

Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şube Başkanı Gürhan Akdoğan’ın, yapılması planlanan doğu OSB konusundaki bilgilendirme ve itiraz ziyaretleri devam ediyor. TMMOB İKK Kurulunun ardından CHP ve İYİ Parti Bursa İl Başkanlıklarını ziyaret eden Gürhan Akdoğan, Kestel Soğuksu’da yapılması planlanan Organiza Sanayi Bölgesi konusundaki detaylı araştırması ve itirazını, muhalif siyasi partilere de anlatıp, destek istedi.

ADD Bursa Şube Başkanı Gürhan Akdoğan’ın CHP Bursa İl Başkanı Nihat Yeşiltaş ve İYİ Parti Bursa İl Başkanı Mehmet Hasanoğlu’na da verdiği detaylı, itiraz açıklaması şöyle:

Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi olarak ‘’BURSA OVASI DA SANAYİSİ DE TÜM DEĞERLERİ DE SAHİPSİZ DEĞİLDİR’’ başlıklı bir basın toplantısı ile Kestel /Soğuksuda yapılmak istenen İleri Teknoloji Sanayi Bölgesi ile ilgili görüşlerimizi açıklamış bu yönde Bursa’mız da uzmanlık alanından birçok meslek örgütünün içinde bulunduğu TMMOB/İKK, İnşaat Mühendisleri Odası ve birçok STK projenin yanlışlığına yönelik açıklamalarda bulunmuş itirazlarını dile getirmişti. Hatırlanacağı üzere o toplantıda;

 1977 yılında yapılan Tarımsal Arazilerin ve özellikle Bursa Ovası’nın korunması hakkındaki protokolde korunacak ova koruma alanı 20.000 hektar olarak belirlendiğini meydana gelen çarpık sanayileşme ve yerleşim nedeniyle, Ova koruma alanın 11.245 hektara kadar küçüldüğünü, Bursa ovasının kan kaybetmeye devam ettiğini Ova alanının günümüzde 9.000 hektarın da çok altına düştüğünü belirterek, Bugün Bursa’da, faaliyette ve alt yapı çalışmaları devam eden,17 adet Organize Sanayi bölgesi (OSB), 3 adet Özel Endüstri Bölgesi (ÖEB),8 adet Sanayi Bölgesi (SB),24 adet Küçük Sanayi Sitesi (KSS) toplam 52 adet sanayi yerleşimi bulunduğunu açıklayarak Bursa’da yeterince sanayi bölgesi oluştuğunu Dağınık ve plansız sanayileşme, tarım arazilerinin yok edilmesi ve ecekondulaşma gibi kentsel sorunları da beraberinde getirdiğini. Artık, mevcut kapasite kullanımları da değerlendirildiğinde, yeni sanayi bölgelerinin açılmasına izin verilmemesi gerektiğini söylemiştik.

Dahası bu eylemlerin arazi rantına yönelik olduğunu hiçbir şekilde planlama gerekçelerinde yazdığı gibi’’İleri teknoloji sanayi’’ ile ilgili olmadığını söylemiştik ve kimlerin parselleri olduğunu sormuştuk.

      En Bursa medyada konuyu köşesine taşıyan Gazeteci ve köşe yazarı Sn.Yüksel  Baysal’dan da öğrendiğimiz üzere harita lmd şirketleri, ev gereçleri lmd şirketleri, turizm lmd şirketlerinin ve birçok tekstil şirketinin yer sahibi olduğunu görünce hangi ileri teknoloji sanayi (!)diye de kendimize soramadan da edemedik. Ayrıca bu açıklanan 39 şirket orada plan gerekçesinde bulunan aynı ifadelerle yazdığım  hangi  katma değeri yüksek projelerin üretilmesine hizmet veren, hava-uzay araçları ve ilgili ekipmanların üretimi, silah ve mühimmat üretimi, motorlu kara taşıtı, römork ve yarı-römork üretimi, elektronik ve optik ürünlerin üretimi gibi sektörlere altyapı hizmeti sağlayacaktır. (!)

  Yıllarca anlattık, olmadı, her şeyi rant gören anlayışla vahşice çarpık kentleşme ve çarpık sanayileşme ile mücadele ettik, Bursa ovasını yok ediyorsunuz dedik. Sürdürülebilir kalkınma ilkesi doğrultusunda doğayı çevreyi koruyarak sanayileşmeyi, kentleşmeyi birlikte planlayalım dedik olmadı.

 Son olarak Atatürkçü Düşünce Derneği Bursa Şubesi olarak bu itirazlarımızı anlatmak ve gerekçelerini sunmak üzere çeşitli STK’lar ve sendikalarla görüşmeler yaparken, Muhalefet Partilerinden CHP si ve İYİ Parti yönetimlerini ziyaret ederek teknik dosyalarımızı sunarak meslek odalarının teknik gerekçelerini de dikkate almalarını ve duruşumuza destek vermelerini talep ettik.

Ekte dilekçemizde de görüleceği üzere ilgili projeye ilişkin 21.04.2024 tarihinde askıya çıkan plan değişikliği için BURSA VALİLİĞİ ÇEVRE, ŞEHİRCİLİK VE İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ İL MÜDÜRLÜĞÜ ne itirazımızı  gerçekleştirdiğimizi siz değerli basınımıza ve kamuoyuna duyurur çalışmalarınızda başarılar dileriz. Saygılarımla.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM