• DOLAR
  5,8125
  %-0,01
 • EURO
  6,4729
  %0,14
 • ALTIN
  276,07
  %0,90
 • BIST
  7,7563
  %-0,04
Vatan Partisinden Sözde Soykırım Kararına Tepki

Vatan Partisinden Sözde Soykırım Kararına Tepki

“Türkiye, vatan savaşı ile Abd projelerini çole gömdü” yorumunu yapan Vatan Partisi Gemlik İlçe Başkanlığı, Abd temsilciler meclisinde kabul edilen sözde Ermeni soykırımı kararını şiddetle kınadı. Vatan Partisi Gemlik İlçe Başkanlığından Yapılan yazılı açıklamada sözde soykırım kararına tepki verilirken, şu görüşler yer aldı.

“ Türkiye, silah ile Mehmetçik ile Abd’ye ağır ciddi bir hasar verdi ki,ABD Temsilciler Meclisi bayatlamış,hukuki olmayan,yalan Ermeni Soykırım yalanına başvuruyor.

Abd Temsilciler Meclisi’nin sözde Ermeni Soykırımı hakkında kabul ettiği karar,hukuk,tarih  ve gerçeklik açisindan yok hükmündedir.Abd Temsilciler  Meclisi’nin böyle bir yetkisi yoktur.Niketekim bu durum,Avrupa Insan Hakları Mahkemesi’nin “Doğu Perincek-Isvicre” ile “Ali Mercan ve arkadaslari-Isvicre” Davalarında açıkça hükme bağlanmıştır.Buna gore;

Soykırım,Birleşmiş Milletlerin 1948 sözleşmesine göre bir suç tanımıdır.

1948 Sözleşmesine göre Soykırımın sucunun varlığına,ancak eylemin gerçekleştiği ülkenin yetkili ceza mahkemesi veya yetkili uluslararası ceza mahkemesi(Lahey Adalet Divani) karar verebilir.

Bu durumda  parlamentolar,hükümetler, yerel yönetimler,belediyeler ve benzerleri,herhangi bir eylemin soykırım suçunu oluşturduğu konusunda hüküm kuramazlar,karar veremezler.Aksine bu türlü girişimler cağımızda dünya barışını tehdit eden en onemli araçlardan birini oluşturan nefret suçunu teşkil eder.

AIHM Büyük Dairesi’nin Perincek-ısviçre Davası kararına 1915 olayları,Yahudi Soykirimi’ndan farklıdır,aynı sınıflama içerisinde  değerlendirilemez.

Ayrıca Abd’yi de doğrudan bağlayan Lahey Adalet Divani Kararına göre,zorla göç ettirme tek başına soykırım sucunun işlendiği anlamına gelmez.(Sirbistan-Hirvatstan kararı 3 şubat 1915)

Yukarıda sıralanan açık ve tartışmasız hukuki dayanaklara karşın,ABD Temsilciler Meclisi’nin kendi hukuklarınıda çiğneyerek aldığı karar,ABD Emperyalizmin Turkiye’nin Barış Pınarı harekatı sonucunda uğradığı askeri  ve siyasi hezimetin şaşkınlığı içerisinde olduğunu göstermektedir.

Sozde Ermeni Soykırımı tartışmaları AIHM’in özetlediğimiz kararları ile hukuken bitmiş ve tarihe gömülmüştür.

Türkiye artik sözde Ermeni Soykırım kanusunda savunma posizyonundan çıkmalı ve elimizdeki AIHM kararlarına esas olarak,yetkisiz olduğu halde Ermeni Soykırımını kabul eden butun parlemento kararlarının kaldırılması için atağa geçmelidir.AIHM kararları Türkiye’ye bu olanağı tartışmaya yer bırakmayacak şekilde tanımıştır.”

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?