• DOLAR
  5,8436
  %0,53
 • EURO
  6,5108
  %0,73
 • ALTIN
  277,64
  %0,61
 • BIST
  7,7974
  %0,49
Doğrusal ekonomi bitti! Döngüsel ekonomi devri!

Doğrusal ekonomi bitti! Döngüsel ekonomi devri!

Bir hazır giyim ürünü kullanım süreniz ne kadar?

Evinizde atadan deden kalma mobilyaları mı kullanıyorsunuz?

Dayanıklı tüketim malları ne kadar dayanıklı artık?

Büyüme eğilimini kaybettiğinde, yok olmayla yüzleşen bir ekonomik sistemle yönetiliyor dünya.

Bu nedenle de, daha çok üretmek ve satmak üzerine kurulu kapitalist sistemin insanlığı ve doğayı yok etmeye dönük insafsız, vicdansız, ahlaksız ekonomisi her şeyi tüketmeye devam ediyor.

Daha çok üretmek uğruna hızla tükenen hammadde kaynakları dünyamızı yaşanamaz bir yere doğru götürüyor.

Başta su ve toprak olmak üzere her şeyi büyüme odaklı bu ekonomik sistemin tüketim çılgınlığına kurban veriyoruz. Bu nedenle 2050 yılına geldiğimizde dünya üzerindeki nüfusa yetecek yeterli miktarda yiyecek ve su kalsın diye doğrusal ekonomiden döngüsel ekonomiye geçiş modelini bir kurtuluş modeli olarak düşünüyor kapitalizm.

İşte Küreselleşmenin geldiği nokta!

Peki, nedir bu doğrusal ve döngüsel ekonomi?

Bir anlamda kullan-at ekonomisi olarak da tanımlanabilen doğrusal ekonomi hâlihazırda yıllardır zaten özendirildiğimiz adeta mecbur edildiğimiz ekonomi modeli. Yani kısaca hammaddelerin doğadan alınıp bir ürün yapmak için kullanıldığı, ürünün kullanımından sonra da oluşan herhangi bir atığın, kullanılamaz bir halde çöpe atıldığı sürece doğrusal ekonomi deniyor. Bu model ekonomide kullanılan ürünün veya paketlemesinin bir şekilde geri dönüşümü söz konusu olmuyor ve artık çöp olarak değerlendiriliyor.

Bu ekonomide neredeyse bütün ihtiyaç ürünleri, bir tüketim çılgınlığı ile kullanılıyor.

Çünkü büyüme ekonomisi yani kapitalizm doymayan bir canavar gibi insan ihtiyaçlarından çok sistemin ihtiyaçlarına göre üretiyor-satıyor.

Ama artık deniz bitti, dünyanın doğal kaynakları tükenmeye yüz tuttu.

Döngüsel ekonomi modelini bir icatmış gibi ciddiyetle kurgulayan kapitalizm, üretim ve satış modelinin iflasını ilan etmiş oluyor bir anlamda.

Döngüsel ekonomi endüstriyel ve iktisadi üretim sürecini, kullanım ve imha, yerine yeniden dönüşümü esas alıyor. Döngüsel ekonomide üretimden tasarıma kadar bütün aşamalar o ürüne ait hammaddenin yeniden kullanımını sağlamayı amaçlıyor. Örneğin. Elektrikli cihazlar bozulduklarında atılacak şekilde değil onarımı daha kolay olacak şekilde tasarlanıyor artık. Gelecekte gıda, barınak, ısınma ve diğer ihtiyaçlarımız için yeterli hammaddenin bulunduğundan emin olmak için de zaten ister istemez döngüsel ekonomiye geçiş bir mecburiyet haline geldi.

Günümüzde döngüsel ekonomiye hem üretici hem de tüketici kanadından yönelen şirket sayısı azımsanmayacak sayıda fazla. Kıyafet üzerine iş yapan perakendecilerin eski giysileri mağazalarında toplaması, özellikle telefon, bilgisayar ve tablet üzerine iş yapan üreticilerin bu ürünlerin eski modellerini mağazalarında topluyor olması yasal bazı zorunluluklara bağlandı bile. Artık kahve satışı yapan bazı kafelerin kahve bardaklarını yenilebilir yapması gibi birçok farklı sektörde bir anlamda döngüsel ekonomiye geçiyor. Kurtuluşu arayan kapitalizm, bir yandan da başka gezegenlerde hayat kurguluyor. Bakalım ne olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?