• DOLAR
  5,8436
  %0,53
 • EURO
  6,5108
  %0,73
 • ALTIN
  277,64
  %0,61
 • BIST
  7,7974
  %0,49
Zordur idealist öğrenci olmak

Zordur idealist öğrenci olmak

Doğar, yaşar ve ölür insanlar da diğer canlılar gibi.

‘Ne kadar yaşadığın değil, yaşadığın süre içerisinde ne kadar çok şey yapabildiğindir,’ demiş; Deniz Gezmiş babasına yazdığı son mektubunda…

İdeolojileri uğruna yaşamlarını bozuk para misali harcamayı göze alabilenler nasıl ki tarihin yaldızlı sayfalarında yer edinebildilerse, her anını idealleri uğruna çalışarak geçiren insanlar da en sonunda ya tarih defterinde yer edinirler ya da tüm dünyanın takdirini kazanıp okkalı alkışlarla karşılanırlar.

Güneş doğarken güneşi izlemekle, doğduktan saatler sonra güneşe şahitlik yapmak aynı şey değildir. İdealleri uğruna hunharca her anını çalışarak geçiren insanları, başarıya ulaşmadan önce desteklemekle sonuca ulaştıktan sonra desteklemek de aynı şey değildir. Çünkü ortada bilinmezlik vardır, başarılı olup olmayacağı kaygısı vardır ve keza belki de boşa harcanan bir ömür vardır. İdealist insanlar bu bilinmezlik üzerinde düşünerek vakit harcamazlar. Onlar için tek kaygı en mükemmelini yapabilmektir.

Pek tabii türlü zorluklara da göğüs germek zorunda kalmışlardır. Örneğin; ‘Uçak Mühendisi’ olmak isteyen bir lise öğrencisi bu idealini ulaşabilmesi için önce küçük hedefler koyması gerekir önüne. Misal; ‘matematik dersindeki herhangi bir konuyu üç hafta süre içerisinde eksizsiz öğreneceğim,’ gibi. Bu sıkı çalışma temposu içerisinde pek tabii canı da sıkılabilir. Gerçek bir idealist matematik çalışırken canı sıkıldığında coğrafya çalışır ya da tarih ya da geometri.

Yeni bir okul dönemi bu hafta başladı. Çok değil birkaç ay sonra güneşin doğuşunu izleyerek koltukaltındaki kitaplarla ya da sırtındaki çantalarla okul yolunu tutacak gençlerimiz.

Öğrencilerimizin karne başarısı ya da sınav başarılarının çok da önemli olmadığına inananlardanım. Önemli olan öğrencinin ne kadar idealist olup olmadığıdır. Ebeveynin ve öğretmenlerin öğrencileri bu doğrultuda ne kadar yönlendirebildiklerini sorgulamak gerektiğini düşünüyorum.

Zordur idealist öğrenci olmak. İdealist öğrenci bilgisayar başına oturduğunda da idealiyle alakalı araştırmalar yapar.

Zordur idealist öğrenci olmak. Hedefi olmayan öğrencinin yaşamı cezbedici olsa da idealist, gözlerini kör eder hedefine odaklanır.

Zordur idealist öğrenci olmak. Hedefine adım adım yaklaşırken yüreği kıpır kıpır olur ama bu heyecanı çoğu zaman yalnız yaşamak zorunda kalır.

Tüm öğrencilerimize yeni ders yılında başarılar dilerim.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
gemlik ümit murat

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?