• DOLAR
  5,8125
  %-0,01
 • EURO
  6,4729
  %0,14
 • ALTIN
  276,07
  %0,90
 • BIST
  7,7563
  %-0,04
Gerilimsiz Süreç

Gerilimsiz Süreç

Geçtiğimiz pazar günü İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin tekraren yapılması ile seçim süreci tamamlandı ve ülkemiz en azından bir yıl süreyle seçimsiz, yani gerilimsiz bir sürece girdi. Neden bir yıl dedim? Çünkü ülkemizde, demokrasisi gelişmiş ülkelerde ki gibi seçim planlaması yapmak çok zor, dolayısıyla en geç bir yıl içinde erken seçim yapılırsa şaşmamak gerekir.

Gerilimsiz süreç, derken yanlış anlaşılmasın, gerilimsiz süreç ifadesinden kastım sadece seçime yönelik beklentilerle ilgili heyecan içinde geçen süreç kastedilmiştir. Yoksa peş peşe gelen şehit haberleri, toplumsal olumsuzluklar, cinayet haberleri, intihar olayları, dış politikada ki sıkıntılar, bozulan ekonomi nedeniyle yapılan yüksek oranlı zamlar ve aynı nedenlerden dolayı yani olumsuz mali sürece bağlı hükümetin merkez bankasına ait yedek akçeye el koymakta olduğu kaygısı,  hülasa değişik nedenlere dayalı olarak ortaya çıkan olağan gerilimler ülkemizin gerçeği. Umudum ve beklentim en azından saydığım ve sayamadığım bu olumsuzlukların tümüyle olmasa bile büyük oranda bitmesi, ülke ve toplum olarak geleceğe daha bir umutla bakabilmemizdir.

Gemlik Belediyesinin siyaseten el değiştirmesi sonucu değişik nedenlerle ilgili olarak bir iki defa Belediyeye gittim. TC ibaresinin Belediye tabelasına yeniden eklenmesi ve Atatürk resminin bina duvarına asılması dışında Gemlik Belediyesinde şekli olarak bir değişiklik yok. Olmaması da lazım.  Zira orası, birlerinin yaptığı gibi her göreve gelenin her istediğini değiştirebileceği özel bir kurum değil, doğrudan halka ait ve halkın yaşantısı ile ilgili olarak çözüm imkânlarının sunulduğu ilk derece bir hizmet kurumudur.

Gemlik Belediyesinde seçim sonrası el değiştiren temel yönetim kademesi dışında kalan gerek idari, gerekse teknik kademede ki görüşebildiğim her düzeydeki personelde “ Huzurlu bir ortam” durumu hemen dikkatimi çekti.

Özellikle yandaş medya tarafından dile getirilen “Türkiye genelinde millet ittifakı tarafından kazanılan belediyelerde yeni yönetim tarafından bilhassa muhafazakâr çalışanlara yönelik işten çıkarma ve en azından psikolojik baskı uygulandığı” yalanı öyle görünüyor ki Gemlik’te tutmamış.

Liyakat eksikliği başta olmak üzere yandaşlığı vıcık vıcık sırıtan bir iki istisna ve sınırlı sayıdaki kartmatikle görev yapan sözde çalışanlar dışında her kes görevinin başında ve geleceğe yönelik bir sıkıntıları yok.  Bu tespitim, genel gözlem dışında çok sayıdaki ikili sohbetlerde edindiğim bilgilere de dayalı.

Gerek iki dönem belediye meclisinde bulunmam ve bu konudaki meclis çalışmalarım, gerekse mesleğim gereği yıllardır Gemlik Belediyesi ile muhtelif işlerim olmuştur. Bunun doğal sonucu olarak ta hemen her düzeydeki görevli arkadaşlarla tanışıklığım mevcuttur. Benim siyasi görüşüm ve hayata bakış açım, sıkı diyaloglarıma bağlı olarak belediyedeki çok sayıda ki arkadaşım tarafından biliyor. Bu nedenle belediye personeli ile son derece samimi ancak suiistimal edilmeyen düzeyli bir dostluğum var. Dolayısıyla görüşebildiğim ve hasbıhal edebildiğim bu arkadaşların hemen hepsine samimiyetle şu soruyu sordum. Uğur Sertaslan yönetimi ile birlikte huzurunuz nasıl?  Kendisine ve görevlendirdiği mesai arkadaşlarıyla ilgili herhangi bir rahatsızlığınız mevcut mu? Kısacası nasılsınız, iyi misiniz, işler nasıl gidiyor?

Samimiyetle ve memnuniyetle ifade edebilirim ki en azından bu gün itibarıyla çalışanlardan ittifakla aldığım cevap “ …Hiçbir huzursuzluğumuz yok, rahatsız değiliz, yani iyiyiz, biz sadece işimizi yapmaya çalışıyoruz… ”  Bu çok güzel bir durum.

Allahtan Gemlik’te Sayın Cumhurbaşkanımızın Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye seçimleri sonrası ifade etmiş olduğu gibi  “Topal Ördek”  lik bir durum da ortada yok. Yani hem başkanlık hem de meclis çoğunluğu millet ittifakında. Ancak şunda da kuşkum yok ki aksi durumda yani mecliste cumhur ittifakı sayıca millet ittifakından fazla olmuş olsaydı da bu ittifaktaki yani AKP ve MHP li meclis üyesi arkadaşlarım topal ördek benzetmesindeki gibi davranmayacaklar ve hep birlikte Gemliğe faydalı hizmetler vermeye devam edeceklerdi.

Uğur Sertaslan kardeşime bu aşamadaki özlü sözüm, “ Taahhüt ettiğin şekilde ve başladığın gibi çalışmalarına inançla devam et ” dir.

Ülkemizdeki toplumsal olumsuzluklara dayalı gerilim ve onun doğal sonucu olarak ortaya çıkan üzücü bir olayın acısı ne yazık ki bu defa Gemliğimize düştü. Geçtiğimiz hafta içinde elim bir olay sonucu evladını kaybeden Gemlik Kaymakamımız Sayın Kemal İnan’ın tarifsiz acısını yürekten paylaşıyor ve merhum kardeşimiz Safa Akif’e Allahtan rahmet diliyorum.

Allaha emanet olun.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?